Adrijas reģiona vēji

Visa Adrijas reģiona Austrumu daļa ir bagāta ar vietējām laikapstākļu variācijām, kur vējam ir piešķirta īpaša nozīmē sakarā ar burāšanas popularitāti. Kopš seniem laikiem, dabas zīmju lasīšana ir bijusi jūras dzīves pamatā. Tādēļ varat būt drošs, ka pajautājot kādam zvejniekam, kādi būs laikapstākļi šodien, rīt vai parīt, vai kuras ir vislabākās pietauvošanās vietas, viņš noteikti nekļūdīsies! Adrijas jūras „vēja roze” sastāv no Jugo (DA vējš), Bura/Bora (ZA vējš), Mistral/ Maestral (ZR vējš), Sirocco (Dienvidu vējš), Tramuntana (Ziemeļu vējš) un Levanter (Austrumu vējš). Neskatoties uz daudzajiem Adrijas reģiona vējiem, īpaša uzmanība ir jāpievērš Bura un Jugo vējiem, kam ir ļoti svarīgi iemesli. Pirmkārt, mūsu mērķis ir jūs iepazīstināt ar Adrijas jūras vējiem un padarīt tos viegli atpazīstamus jebkurā situācijā, izmantot vēju enerģiju, kā arī savlaicīgi reaģēt uz to veidošanos un vajadzības gadījumā sasniegt drošu ostu.

Bura – aukstais Adrijas jūras vējš

Kā jau aukstais vējš, Bura vertikāli nāk no piekrastes kalniem pa nogāzi un virzās uz jūras pusi. Tādējādi tiek radīti arī putekļu mākoņi, kas samazina redzamību. Bura tiek dēvēta par mākoņu „cepuri”, jo it kā ieskauj augsto kalnu virsotnes – Velebitu Adrijas Ziemeļos, Mosoru un Biokovu Adrijas dienvidos. Tas reti kad pūš ilgāk par 3 dienām. Ja Buras vējiem ir vietēja izcelsme, tas tiks izpūsts mazāk kā vienas dienas laikā. Tā kā bura atnes aukstu un smagu vēju, tas savu ceļu uz jūru atrod caur kalnu plaisām un starp augstāku kalnu grēdām. Bura vēji pūs brāzmās un tādēļ varētu būt smagi un negaidīti, tādēļ, ja iepriekš neesiet pieredzējis burāt Buras vēju laikā, ir ieteicams doties uz tuvāko drošo ostu.

Apgabali, kurrodas daži no spēcīgākajiem Buras vējiem: Triestes līcis, Velebit kanāls (slavens ar Senj Bura vējiem), Vinodolski kanāls, Novigrad līcis, teritorija ap Sibeniku, Splitu (ik īpaši Vrulju netālu no Omiš pilsētas), Makarska – Biokovo zemiene, Zuljan līcis pie Peljesac pussalas, River Neretva grīvlīcis, Risan līcis Bokā. Un gluži pretēji, teritorijas, kur Bura vējš parādās tikai vieglā formā: Istrijas rietumu piekraste, Biokovas dienvidu teritorija, kas sniedzas līdz pat Trogirai, teritorija no Poljices piekrastei līdz Dugi Rat, tāpat arī Melnkalnes piekraste. Precizējot, var teikt, ka vietās, kur piekrastes pakalni ir zemāki par 600m vai vairāk kā 4km attālumā no krasta, tur Bura vēji ir maigāki.

Jugo – siltais Adrijas jūras vējš

Jugo ir dienvidaustrumu vējš. Tas pūš pāri Adrijas jūrai mirklī, kad ciklons attīstās pār Adrijas reģionam. Jugo atnes mākoņus un lietu. Gaisa spiediens samazinās. Tas attīstās lēnām un to parasti var pamanīt 2-3 dienas iepriekš. Šie vēji pūš ilgāk nekā Bura, 5-7 dienas, bet ziemā pat ilgāk.

Ir iespējams arī sausais Jugo vējš, kad tas pūs dažas dienas, bet neatnes lietu. Pretēji Bura vējiem, Jugo ir pastāvīgs vējš, kas pamazām pieņemas spēkā.

Mistral

Mistral vēji ir „labvēlīgi”, īpaši draudzīgi vēji burātājiem un tiem, kas bauda vasaru ar vieglu vēja brīzi. Mistral ir ikdienas vējš, kas pūš no Ziemeļrietumiem un rada atšķirīgu gaisa temperatūru starp kontinentu un jūru. Tas pūš diezgan bieži no pavasara līdz pat rudenim un visspēcīgāk jūlijā un augustā.

Tas parasti sāk pūst ap 9.00-10.00 no rīta, visspēcīgākais ir pēcpusdienā un izgaist līdz ar saulrietu. Mistral vēji ir kopumā vājāki Adrijas reģiona ziemeļos nekā dienvidos.

Tramuntana

Tramuntana ir klasisks nosaukums Ziemeļu vējam. Nosaukums ir atvasināts no latīņu valodas vertus transmontanus – vējš, kas pūš (nāk) pāri kalniem. Šis Ziemeļu vēja nosaukums tiek bieži lietots visā Vidusjūras reģionā. Tas ir auksts vējš mērenā stiprumā (dažreiz spēcīgas brāzmas), kas parasti veidojas skaidrā laikā. To ierašanās pasludina jauku laiku.

Levanter

Levanter attiecas uz austrumu vējiem. Tās nosaukums nāk no itāļu valodas – levente, kas nozīmē Austrumi, tomēr atvasināts no latīņu valodas levere: pacēlums pacelt. Tas bieži vien ir mērens (reti spēcīgs) vējš, un pārvadā mākoņus, mitrumu un nokrišņus. Kad tas viss sasniedz augstu intensitāti, tas tiek aprakstīts kā Levanter.

Ostro

Ostro ir labi pazīstams apzīmējums dienvidu vējiem. Nosaukums atvasināts no Latīņu valodas auster: dienvidi. Tas tiek raksturots kā silts un mitrs vējš, kas parasti nepūš ilgi, bet var sasniegt arī ievērojamu spēku.

Libeccio

Libeccio ir Dienvidrietumu Adrijas reģiona vējš, kas tiek raksturots gan kā Lebic, gan Garbin. Tas parasti ir silts un sauss vējš, kas paceļas pāri Adrijas reģionam pēc Jugo vējiem, kad Vidusjūras ciklons no jūras sasniedz Horvātijas rietumu un centrālo piekrasti. Tas parasti nav ilgs, bet var sasniegt arī vardarbīgas brāzmas (Lebicada). Īpaši bīstams tas ir dēļ „viļņu šķērsošanas” un jūras līmeņa celšanās ostās, kas ir seklas un atvērtas Dienvidrietumu vējiem. Garbin, grbin, garbinada (no arābu valodas gharbi) ir ļoti spēcīgs, pēkšņs un īslaicīgs Dienvidrietumu (vai Rietumu-Dienvidrietumu) vējš. Tas var izraisīt dubļainus laikapstākļus gan smilšu, gan grants pludmalēs.