Laikapstākļi Horvātijā

Cikloni un anticikloni

Izmaiņas Adrijas jūras laikapstākļos nosaka ciklonu un anticiklonu veidošanās virs centrālās un dienvidu Eiropas. Ciklonu ierastā virzība pāri Adrijas jūrai ir no rietumiem uz austrumiem. Ciklona priekšpuse nes dienvidu vējus (kad Jugo pūš gar Adrijas jūru), un līdz ar vējiem tas atnes Adrijas jūras piekrastei siltu un mitru gaisu, izraisot mākoņainu un lietainu laiku. Aiz ciklona atrodas anticiklons – ja tas pieņemas spēkā un izplatās pār Eiropu uz austrumu pusi (svārstās starp ziemeļu un austrumu vēju), tad tas atnes aukstu un sausu vēju, Bura (ZA vēji) izkliedē mākoņus, kam seko īslaicīga gaisa temperatūras samazināšanās, taču laika apstākļi stabilizējas. Šie laikapstākļi Adrijas reģionam ir ļoti raksturīgi - ar skaidrām, saulainām debesīm un patstāvīgiem Mistrālas vējiem (ZA vēji) vasaras laikā, līdz nākamajam ciklonam, kas atsāk visu ciklu no jauna. Šis laikapstākļu maiņas cikls visā Adrijas reģionā ir izplatīts, un mainās tikai atkarībā no frekvences un ciklona trajektorijas. Vasarā tie reti parādās, jo pārsvarā virzās virs Adrijas reģiona ziemeļu daļas.

Vasara un ziema Horvātijā - Adrijas reģions

Atšķirība starp Ziemeļu un Dienvidu Adrijas laikapstākļiem vasaras laikā ir ievērojami mazāka – tas ir laiks, kad abas Adrijas reģiona puses saplūst vienā klimatā ar daudzām saulainām un siltām dienām, augstām gaisa temperatūrām dienā, kas tiek nomierinātas ar maigajiem Mistrālas vējiem, zemu gaisa mitrumu un ne tik karstām naktīm. Jūras ūdens virsmas temperatūra pārsvarā ir no 24° līdz 26°C visā Adrijas reģionā. Vasaras beigās atšķirība starp Ziemeļu un Dienvidu Adrijas laikapstākļiem kļūst manāmāka tieši naktīs, un dienā vairāk vai mazāk tā ir tāda pati. Aukstākas naktis drīzumā izraisa arī jūras ūdens temperatūras kritumu, kas ļoti ātri paliek aukstāka tieši septembra sākumā. Jau pēc mēneša Istrijas jūras temperatūra būs nokritusi līdz 18°C vai zemāk, kamēr Dienvidu Adrijas jūrā tā vēl joprojām būs 22°C.

Paisumi, bēgumi, straumes un viļņi

Adrijas reģiona plūdmaiņas amplitūda ir salīdzinoši maza un īpaši neietekmē drošību jūrā. Atmosfēras spiedienam ir īpaša nozīme uz to. Jūras straumes parasti ir vājas un neizraisa navigācijas problēmas. Tomēr tās vēl joprojām ir jāņem vērā, ik īpaši šauros kanālos un ejās, kur straumes ātrums var pieņemties spēkā līdz 4 mezgliem.
Adrijas jūras viļņi nav tik spēcīgi kā okeāna viļņi. Jugo rada lielākus viļņus nekā Bura, bet ir aplami pieņemt, ka Bura viļņi ir mazāk bīstami. Gluži pretēji, Bura viļņi ir uz pusi mazāki un neregulāri savā amplitūdā, kas nozīmē, ka kuģa korpuss būs zem daudz lielāka stresa nekā Jugo laikā

Brāzmas

Attiecībā uz Adrijas reģiona laikapstākļiem, brāzmas ir visproblemātiskākās, uzreiz pēc Bura vējiem. Brāzmas ierodas lielā ātrumā no Rietumiem, no atklātas jūras, bet ir īslaicīgas. Tās gandrīz vienmēr uzrodas vasaras laikā un biežums samazinās tuvojoties rudenim. Pēc pirmajām brāzmas pazīmēm, nekavējoties veikt drošības pasākumus! Ja jums ir iespēja no tās patverties kādā līcī, tad ir ieteicams to darīt.