Splita

Tvaika kuģniecības attīstība, dzelzceļa savienojumu būvniecība ar iekšzemi (pirms un pēc Pasaules Kariem) un industrializācija, kuras pamatā ir Splitas ekonomiskā labklājība un pieaugošais iedzīvotāju skaits – Splita ir biznesa, administratīvais un kultūras centrs visā Dalmācijas reģionā. Papildus kuģu būvniecībai, šeit atrodama arī plastmasas pārstrāde, cementa rūpniecība, pārtikas rūpniecība un citu produktu ražošana. Īpaši dominē dārzeņu, augļu un ziedu audzēšana apkārtējā teritorijā. Splita ir nozīmīga, jo tajā atrodas svarīga osta pasažieru un kravu pārvadājumiem. Tas ir centrs jūras transportu savienojumiem ar daudzām ostām gan piekrastēs, gan uz salām, pietam Splita ir galapunkts dzelzceļa savienojumiem ar citām pilsētām. Regulāri kursē arī prāmji no Splitas uz centrālās Dalmācijas salām, kā arī uz Ancona un Itāliju. Tāpat ir pieejami jūras maršruti uz Pulu, Venēciju, Dubrovņikiem un Grieķiju, tāpat arī uz apkārtējām salām. Splitas lidosta atrodas Resnikā (Kastela). Splitā ir daudzas kultūras un izglītības iestādes, skolas, Splitas Universitāte (dibināta 1974. gadā), teātris, muzeji, galerijas, institūti un, tikai nesen atvērtais, īpašais ANO Vidusjūras apkārtējās vides saglabāšanas institūts (Regional Activity Centre for the Priority Actions Programme). Katru gadu Splitā norisinās „Splitas vasara” – tas ir kultūras pasākums (ar brīvdabas operām, mūzikliem un koncertiem), un muzikālas uzstāšanās (kā, piemēram, Horvātijas un Adrijas jūras melodijas un Splitas Popmūzikas festivāls). Splita lepojas ar piedāvāto sporta veidu klāstu, peldbaseiniem un ūdens konstrukcijām priekš ūdens sporta un laivām. Gan vietējais, gan ārzemju tūrisms turpina augt. Tiek būvētas jaunas ostas, viesnīcas un tūrismam paredzētas ēkas. Pilsētas līči piedāvā arī vairākas publiskās pludmales.

Splitā atrodamas četras jahtu ostas: Aci Marina Split (Pilsētas ostas ziemeļrietumu pusē), Spinuts sporta laivu osta (Marjana kalna ziemeļu pusē), Poljud sporta laivu osta un Zenta sporta laivu osta (Splitas austrumu krastā). Centrālā Splitas pilsētas osta tiek izmantota tikai pasažieru un prāmju satiksmei.

Splita ir Dalmācijas pilsētvides, kultūras un ceļojumu komunikācijas centrs, kas savieno vairākus Dalmācijas kūrortus gan ar iekšzemes, gan jūras ceļiem. Tāpat Splita ir ļoti populārs tūristu un ekskursiju galamērķis. Šajā pilsētā mīt 1700 gadus senas tradīcijas un arheoloģisko izrakumu daudzveidība, tāpat arī vēsturisko un kultūras pieminekļu daudzveidība. Viens no svarīgākajiem pieminekļiem ir populārā Diokletiāna pils, kas ieņem svarīgu vietu UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Tas viss ļauj Splitai izstarot īpašu Vidusjūras pilsētas siltumu un bagātību. Pirmais detalizētais tūrisma ceļvedis par pilsētu un tās apkārtni tika publicēts 1894. gadā, kas liecina par Splitas pilsētas ilgstošajām tūrisma tradīcijām. Ja vēlaties patiešām izprast pilsētas vēsturisko nozīmi, vispirms apmeklējiet Splitas muzejus: Horvātijas Arheoloģisko pieminekļu muzejs (nozīmīgākie Horvātijas kultūras projekti, dibināts 1893. gadā Kninā); Arheoloģiskais muzejs (dibināts 1820, viens no senākajiem Horvātijā); Splitas katedrāles dārgumi, kas sastāv no vērtīgas reliģisko mākslas darbu kolekcijas; Etnogrāfiskais muzejs (dibināts 1910. gadā); Jūrniecības vēstures muzejs; un Dabaszinātņu muzejs. Ir vērts apmeklēt arī pilsētas Mākslas galeriju, kas dibināta 1931. gadā, ar Poljudas Franciskāņu klostera kolekciju; Mestrovica galeriju, kā arī citas privātās galerijas.

Splita ir viens no nozīmīgākajiem sporta pasākumu centriem (uzņēmis 1979. gada Vidusjūras reģiona spēles) un tajā ir vairāki populāri un slaveni sporta klubi un sportisti. Ir piedāvātas arī vairākas atpūtas sporta iespējas. Sporta veidu klāsts ietver sevī gandrīz visus ūdens sporta veidus un pārējos sporta veidus, sākot ar futbolu, basketbolu un tenisu, līdz pat klinšu kāpšanai, šautuvēm, ūdensslēpošanai un airēšanai.

Ir vērts apmeklēt Marjan meža parku. Parks ir rūpīgi uzturēts un aizsargāts jau paaudzēm ilgi, un vietējie Splitas iedzīvotāji ļoti lepojas ar šo zaļo oāzi. Parkā atrodas promenādes, skatupunkti, sauļošanās vietas, meža taciņas, spēļu laukumi un arī Splitas zooloģiskais dārzs. No Marjan kalna virsotnes paveras apbrīnojams skats uz Splitu, tās vecpilsētu un apkārt esošajām salām. Lai no Splitas vēsturiskā centra sasniegtu Marjan kalna piekāji, nepieciešamas 15 minūtes vieglā pastaigas solī. Marjan kāpnes ved augšup pa kalna nogāzi līdz pašai virsotnei, Telegrin, no kurienes paveras skaists skats uz Splitas pussalu, Kocjaku, Mosoru, Kastela Gulf, Salonu, Klisu, Trogiru un Ciovo, kā arī Šoltas, Bračas, Hvaras un Vis salām. Pēdējā laikā Marjan kalna dienvidu puses klintis ir kļuvušas par populāru treniņu vietu alpīnistiem un klinšu kāpējiem, kas katru gadu aprīlī šeit sapulcējas, lai sacenstos savā starpā tradicionālajā „Marjan Kausā”.

Splitā atrodas vairāki restorāni un krodziņi, piedāvājot vietējās virtuves specialitātes. Tāpat pilsētas centrā un tās apkārtnē ir vairākas pludmales, arī publiskās, no kurām vispopulārākā ir Bacvices pludmale – ļoti saulaina smilšu pludmale gandrīz pašā pilsētas centrā.

Splitas kultūras dzīve un izklaides iespējas ir patiešām bagātīgas, ik īpaši vasaras sezonā, kad pilsētas laukumi, pagalmi un citas vietas pārtop grandiozās brīvdabas estrādēs. „Splitas Vasara” ir tradicionāls festivāls vasaras sezonas vidū (jūlija vidus līdz augusta vidus), kas piedāvā dažādus uzvedumus, operas un koncertus. Splitas sestdienas vakari ir paredzēti klasiskajai mūzikai. Tāpat pilsēta rīko arī popmūzikas pasākumus, „Mākslas vasaru”, folkloras pasākumus, tradicionālo festivālu „Radunicas diena”, un citus pasākumus. Nozīmīgākie kultūras pasākumi notiek „Marulic dienās” (Aprīlī) un „Vidusjūras grāmata” (oktobrī), kā arī tradicionālie svētki, tostarp Svētā krusta diena, Ziedu šovs, „Splitas bumba”, vīna svētki, u.c. svētki. Svētā Doimus (Duje) diena, cildinot pilsētas svēto, notiek 7. maijā.

Splitas pilsētā ir vairāki teātri, tostarp Horvātijas Nacionālais teātris, kas dibināts 1893. Gadā un ir pelnījis īpašu uzmanību kā teātra festivāla rīkotājs gan „Splitas vasaras”, gan „Marulica dienu” ietvaros. Tāpat pilsētā ir arī Jaunatnes teātris un Splitas leļļu teātris.

Splitas jahtu piestātnē „ACI Marina Split”, kas ir atvērta visu gadu, atrodas 500 ūdens piestātnes un 100 sauszemes piestātnes